Filmy starzenie, tradycja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje starzenie, tradycja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kilka arystokratycznych rodzin walczy o kontrolę nad krainą o nazwie Westeros.

Krzyżacy

7,1
W siedzibach rycerskich, na dworze królewskim Jadwigi i Władysława Jagiełły, w zamkach krzyżackich toczy się akcja filmowej adaptacji powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Porywczy, powodowany młodzieńczą fantazją, rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje posłów krzyżackich. Spod katowskiego topora wybawia go Danuśka, córka Juranda z pogranicznego Spychowa, zdradziecko zaatakowanego przez Krzyżaków ze Szczytna. Dzieje miłości Danusi i Zbyszka oraz dramatu Juranda wieńczy zwycięska bitwa stoczona na polach Grunwaldu.

Woda

7,1
Nominowany do Oscara kanadyjski film, wyreżyserowany przez urodzoną w Indiach reżyserkę Deepę Mehtę, porusza tematykę hinduskiej obyczajowości, a szczególnie życia wdów po śmierci mężów oraz aranżowanych małżeństw małych dziewczynek i starszych mężczyzn. Chociaż akcja filmu ulokowana została w 1938 roku, to właściwie do dzisiaj w Indiach takie śluby są normą. Co gorsza, gdy umiera małżonek, wdowa, niezależnie od wieku, zgodnie z zasadami religii i obyczajem winna spędzić resztę życia w aśramie dla wdów. W tej formie przytułku ma pokutować za swoje grzechy z poprzedniego życia, które – wg wierzeń – wpłynęły na śmierć męża.


Mohsen Makhmalbaf przedstawił w filmie triumfująco liryczną wizję życia nomadów w południowo-wschodnim Iranie. Odwołał sie przy tym do "Barw granatu" i innych filmów Siergieja Paradżanowa. "Gabbeh" jest przejrzystszy niż wczesniejsze ironiczne filmy reżysera, zawiera ponadto osobiste zwierzenia twórcy. Film charakteryzuje się niezwykłym zestawieniem obrazów i dźwięków. Połączenie naturalnych odgłosów doprowadza do stworzenia swego rodzaju rytmicznej mantry.
Nikhil Parikh mieszka ze swoją owdowiałą matką w Indiach. Jego matka chciałaby, aby się w końcu ustatkował, ten jednak nie chce tego robić. Kiedy jego wujek z Toronto zaprasza go do siebie, zgadza się na wyjazd. Wuj załatwia Nikhilowi pracę w żydowskiej firmie zaopatrzeniowej. Młody hindus Nikhil i stary żyd Sam spędzają razem dużo czasu, co staje się początkiem niezwykłej przyjaźni.
Film rozgrywa się we współczesnym Pekinie. Młody biznesmen Da Ming powraca z południowego rejonu Chin, Shenzhen, by odwiedzić swego wiekowego ojca. Od wielu dekad ojciec Da Minga, który nie cieszy się najlepszym zdrowiem, odwiedza łaźnię w jednej z dzielnic Pekinu. Jego prawą ręką jest upośledzony umysłowo młodszy syn, Er Ming, który uwielbia rytualne kąpiele w łaźni. Sama łaźnia jest miejscem popołudniowych spotkań mężczyzn z sąsiedztwa.
Na wsi gospodarzy na swoich hektarach stary rolnik, uprawia rolę zgodnie z tradycją z dziada i pradziada. Ma trzech synów, dwóch wykształconych uciekło do miasta, na roli został jeden, Czesław, pracuje przy ojcu. Pewnego dnia stary rolnik umiera. Po stypie, miastowi synowie pospiesznie odjeżdżają, nie zainteresowani sprawami wsi. Czesław, wykorzystując pożar, który wybuchł w ich starej stodole, oznajmia wszystkim, że zrywa ze starymi poglądami i w tym miejscu zbuduje nowoczesne gospodarstwo…
Japonia, 1936 rok. Taki (Haru Kuroki) opuściła swoją krainę, aby pracować jako pokojówka w małej kamienicy na przedmieściach Tokio. Jest to spokojny dom pani Tokiko (Takako Matsu), z mężem i synem Masaki. Odwiedza ich Ikatura, nowy kolega Masaki. Tokiko zwraca uwagę na tego młodego człowieka i Taki staje się świadkiem ich sekretnej miłości. Sześćdziesiąt lat później, po śmierci Taki, jej bratanek Takeshi (Satoshi Tsumabuki) znajduje w zaklejonej kopercie list. Odkrywa prawdę o tajemnicy długo przechowywanej.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…